Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 pct

inflace v ČR

 

Růst inflace zatím nehrozí. Potenciální zdroj inflace představuje tlak na zvyšování mezd. Časem se tam promítnou i rostoucí ceny nemovistostí. Reálně by teď mohl ovlivnit inflaci růst cen pohonných hmot, ale musel by být relativně výrazný.

Meziroční pokles růstu spotřebitelských cen je ovlivněn hlavně cenou PHM na českých čerpacích stanicích. PHM jsou oproti loňskému roku velice levné a i díky klesajícím cenám dovolených došlo k meziročnímu propadu v růstu inflace. U dovolených je nasnadě nejistá situace v oblíbených cílových destinacích. 

 Inflaci ale musíme zkoumat i  s ohledem na ceny ropy na světových trzích. Loni touto dobou byla ropa o 20 USD/barel dražší, ani přes její zdražení ze začátku letošního roku ale není dopad do cen PHM a následně do CPI (inflace) vůbec znát. Pro vyšší růst inflace by musel přijít nějaký zásadnější šok, který by zahýbal s cenou ropy.

 Například zvýšení cen v prvním kvartále letošního roku jsme velmi rychle zaznamenali u čerpacích stanic a ukázalo se, že pokud jde o zdražování PHM, jde to velmi rychle.

Na druhou stranu se neočekává zásadní růst cen této komodity, a tak z této situace, která nemalou měrou pomáhá hospodářskému růstu v ČR, můžeme nadále těžit. K jednoprocentní inflaci tak není úplně blízko. Přesto tu jsou určité signály, například rostoucí ceny nemovitostí na realitním trhu a paradoxně rekordně nízká nezaměstnanost v rámci ČR.

 

Ukazuje se, že už pomaličku začíná být problém s najímáním kvalitních a zkušených pracovníků, což s sebou nese tlak na navyšování lákadel pro takové lidi. Tím je samozřejmě mzda a její růst. S růstem ekonomiky také ruku v ruce jde i tlak na růst mezd stávajících zaměstnanců u velkých zaměstnavatelů, např. u Škody.

Růst cen na realitním trhu jde ruku v ruce se stále větší touhou Čechů po vlastním bydlení. Ta je hnána extrémně nízkými úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů a poptávka tak roste. Máme za sebou dva rekordní roky co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů a rok 2016 zatím vypadá po prvním kvartále také velice slibně.

 

 Na realitním trhu pak platí, že růst poptávky znamená hlavně růst ceny. Postavit byt nebo rodinný dům, tedy zvýšit nabídku, totiž není úplně otázka 1 nebo 2 měsíců.

 

Martin Novák, analytik Broker Consulting