Hypoteční sazby rostou a objem prodaných hypoték taky

Hypoteční sazby rostou a objem prodaných hypoték taky.
Banky i zprostředkovatelé hlásí za první kvartál rekordní čísla. Čím je tato zvláštní přímá úměra vyvolaná? Je ideální čas na hypotéku? Zeptali jsme se hypotečního analytika Broker Consulting Martina Nováka…

Na trhu se odehrává hypoteční boom, jaký stav v této oblasti evidujete v Broker Consulting?
I v rámci Broker Consulting je jasně vidět, že hypoteční boom není záležitost posledních měsíců, ale spíše poslední řekněme 3 – 4 let. Česká ekonomika roste, nezaměstnanost klesá, lidem se daří a plní si tak své dlouhodobé cíle jako je vlastní bydlení. Toto bylo a stále ještě je podpořeno nízkými úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů.

Čím si vysvětlujete rekordní čísla v prodávaných hypotékách, ačkoliv se jejich sazby zvyšují?
Úrokové sazby se sice zvyšují, ale nejedná se o nějaké dramatické růsty v řádech jednotek procentních bodů. Jedná se tak ještě o velice krátké období a zájem o vlastní bydlení tak neopadává. Uvidíme, co nám ovšem přinese budoucnost.

Pokud klient uvažuje o hypotéce, je teď ten ideální moment?
Samozřejmě nejlepší je, pokud má klient své vlastní prostředky a nemusí si je od nikoho půjčovat. Na druhou stranu hypoteční úvěr je stále jeden z nejlevnějších způsobů, jak vlastní bydlení zafinancovat. Pokud je klient rozhodnutý o té či oné nemovitosti a potřebuje dofinancovat, není na co čekat.

Je sazba to jediné, co klienty při výběru hypotéky zajímá?
Klient by se měl vždy zajímat o celek a ne pouze o část. Dovolil bych si tvrdit, že důležitější parametr je měsíční splátka úvěru. Úroková sazba není vše a může se stát, že klient získá velmi nízkou úrokovou sazbu, ale pouze za podmínky sjednání dalších služeb k úvěru. Tyto služby pak samozřejmě nebývají zdarma a celkové měsíční náklady zvýší. Efekt nízké úrokové sazby tak bude ta tam.