Do důchodu o 5 let dříve. Proč ne?

Důchodová reforma, která začala letos platit, velmi výrazně posunula věkovou hranici odchodu do důchodu. Například dnešním třicátníkům vznikne nárok na starobní důchod v 68 letech. Mladší ročníky budou na státní penzi čekat ještě déle. Také vás napadla myšlenka, jak to zařídit, abyste mohli přestat chodit do práce o něco dříve? Nikdo z nás si nemůže být jistý, jestli bude v tomto věku v takové kondici, aby si mohl vydělávat a zda vůbec sežene nějakou práci. Stát si toto riziko také uvědomuje, proto v rámci důchodové reformy přinesl i jednu pozitivní novinku – předdůchody. Ty umožní odejít do penze až o 5 let dříve, aniž by to ovlivnilo výši vašeho starobního důchodu. Stát za vás během těchto pěti let bude platit sociální a zdravotní pojištění. Podmínkou pro využití předdůchodu je mít naspořen dostatek peněz ve třetím pilíři důchodového systému.


Kolik musíte mít naspořeno?

Předdůchody budete moci využít pouze v případě, kdy budete mít ve III. pilíři penzijního systému (tzv. účastnických fondech) naspořeno tolik peněz, abyste až do dosažení oficiálního důchodového věku mohli z úspor čerpat měsíčně minimálně 30 % průměrné hrubé mzdy. V současné době, kdy se průměrná hrubá mzda pohybuje kolem 25 tisíc korun, by minimální měsíční dávka činila 7500 korun (30 % z 25 tisíc). Na vstup do předdůchodu byste měli mít podle tohoto orientačního výpočtu naspořeno 7500 x 12 měsíců x 5 let, tedy 450 tisíc korun. Výpočet se samozřejmě bude měnit podle vývoje hrubé průměrné mzdy v daném roce.

 

Kde je potřeba mít peníze naspořeny?

Peníze na předdůchod je třeba mít v tzv. nových účastnických fondech, které byly zavedeny v rámci penzijní reformy v lednu letošního roku. Do těchto fondů můžete ale kdykoliv (třeba těsně před předdůchodovým věkem) převést své úspory z penzijního připojištění, z investic, nebo investičního životního pojištění.

 

Může vám pomoci i zaměstnavatel?

Ano, řada firem podporuje své zaměstnance v jejich zabezpečení na stáří a přispívá na jejich doplňkové penzijní spoření. Pro zaměstnavatele jsou tyto příspěvky osvobozeny od daně, a to až do výše 30 000 Kč ročně. (Do konce loňského roku to bylo pouze 24 000 Kč.)

 

Chcete vědět, jak může vypadat vaše finanční situace v důchodu? Požádejte o bezplatné a nezávazné posouzení vašich možností vyplněním níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů

CAPTCHA
Ochrana proti spamu, opište níže uvedené znaky
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.