Chcete ušetřit na splátce hypotéky?

Otázka refinancování hypotečního úvěru je v posledních letech stále větším tématem pro každého, kdo splácí hypotéku. Refinancování samotné spočívá v jednorázovém doplacení hypotečního úvěru, přičemž finance na toto umoření získáte z jiné, zpravidla výhodnější hypotéky. Úroková sazba je na historicky nejnižším bodě a podmínky, za kterých banky nabízejí hypoteční úvěry s účelem refinancování, jsou velmi dobré. V dnešní době každá banka na trhu poskytující hypoteční úvěry nabízí jistou formu zjednodušeného refinancování, jedná se např. o odpuštění poplatku za zpracování úvěru, za zpracování tržního ocenění nemovitosti nebo doložení příjmu pouze čestným prohlášením.

Jak na to?

V případě, že se rozhodnete pro refinancování stávajícího hypotečního úvěru, je více než dobré s tímto procesem začít 3 až 4 měsíce před koncem fixačního období u stávající hypotéky. Důvodů proč je hned několik, pro příklad uvedu lhůtu pro vyhotovení souhlasu se splacením původního hypotečního úvěru, kde některé banky mají až 30 dní na zpracování nebo lhůtu pro vyhotovení ocenění nemovitosti, která může trvat 3 týdny až 1 měsíc. Všechny tyto jednotlivé kroky Vám zásadním způsobem zkracují čas pro úspěšné vyřízení refinancování hypotéky.

Postup předcházející samotné refinancování hypotéky se dá rozdělit do několika následujících kroků:1. 

1. Vyžádání nabídky podmínek pro další fixační období u stávající banky

Stávající banka, u které čerpáte hypoteční úvěr, má povinnost zaslat k Vašim rukám nabídku nových podmínek hypotečního úvěru pro další fixační období a to v dostatečném předstihu. Najdete spoustu bank, které Vám tuto nabídku zašlou až v posledním měsíci fixačního období. Ideální situací je mít nové podmínky hypotéky cca tři měsíce před koncem fixace, proto je třeba si o ně říci včas, jedině tak budete mít dostatek času na případné refinancování hypotéky.

2. Zajištění konkurenčních nabídek na trhu hypotečních úvěrů a jejich srovnání

Další krok, který je třeba učinit, je prověření nabídky na trhu hypotečních úvěrů. V rámci výběru je dobré se kromě výše úrokové sazby zaměřit i na případné další poplatky, na možnosti předčasného splácení nebo nutnost sjednání dalších produktů (např. životní pojištění, kreditní karta, účet atd.). Po tomto zmapování se obraťte na bankovní ústavy, jejichž nabídka hypotečního úvěru Vás oslovila a požádejte je o návrh úrokové sazby.

3. Oslovení stávající banky za účelem zlevnění původně nabízených parametrů na základě předložení konkurenční nabídky

S takto vyhotovenými nabídkami výhodnějších podmínek od konkurenčních bankovních ústavů jděte znovu do Vaší stávající banky a vyzvěte ji ještě jednou k předložení nabídky podmínek pro další fixační období, je zde totiž velká šance, že svoji původní nabídku upraví a poskytnou Vám výhodnější podmínky také.

4. Rozhodnutí o setrvání u stávající banky nebo refinancování do banky nové

Setrvání u stávající banky

V případě, že se se svou stávající bankou dohodnete na pro Vás výhodných podmínkách, doporučuji oznámit jí, alespoň 14 dnů před koncem fixace, že refinancovat nebudete a akceptujete její navržené podmínky.

Refinancování do banky nové

Pokud vaše stávající banka navrhované podmínky hypotéky nezmění podle vašich představ a to ani po předložení výhodnějších nabídek jiných bank, refinancujte hypotéku s jinou bankou. To znamená, že je třeba co nejdříve svou původní banku požádat:

 

  • o vyčíslení zůstatku úvěru ke splacení
  • o souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě
  • o příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti

 

Dále je nutné nové bance oznámit svůj zájem refinancovat a zahájit tak s ní úvěrový proces za účelem poskytnutí nového hypotečního úvěru na refinancování úvěru stávajícího.

Chcete vědět, jak chytře financovat své bydlení? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže, rádi Vám poradíme

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů