10 výmluv, proč nemáte finančního poradce

1) Nepotřebuji to, sám si nejlíp rozhodnu, co se svými pracně vydělanými penězi udělám.
Ano, to samozřejmě můžete. Ale i když se budete hodně snažit, musel byste věnovat veškerý svůj čas zjišťování všech podmínek a informací u pojišťoven, bank, investičních společností. A tím byste zase přicházel o příjem ze svého zaměstnání, když byste nemohl pracovat. Je to začarovaný kruh, že? Kvalitní finanční poradce vám ušetří čas i peníze.
2) Nepotřebuji poradce, protože nepotřebuji žádné zbytečné pojistky, ani spoření na důchod, protože se ho v těch našich politických podmínkách stejně nedožiju.
Proboha, a co když dožijete?
3) Všichni jsou to podvodníci, kteří ze mě jen chtějí vytáhnout peníze.
V minulosti jistě existovaly a asi ještě existují případy podvodného jednání finančních poradců. Stejně jako lékařů, právníků, stavařů, učitelů… Těžko se najde povolání bez poskvrny. Ale nehodnotíme jiné podle jednoho precedensu, co říkáte?
4) Když jsem byl na střední škole, spoustu nevzdělaných nedůvěryhodných spolužáků začlo pracovat pro podobné společnosti, vydolovali peníze ze svých rodin a známých a skončili tam, navíc s dluhy.
A jak je to dlouho, co jste byli na té střední škole? V dnešní době již systematicky funguje kontrola České národní banky, která za poslední roky významně zpřísnila podmínky fungování finančních zprostředkovatelů. Je dobré si také vždy zjistit, o jakou společnost se jedná. Je přeci neracionální házet všechny do jednoho pytle.
5) O penězích se nemluví. Nebudu cizímu člověku sdělovat, kolik vydělávám a kolik mám našetřeno. To bych byl blázen.
A přijdete si jako blázen, když říkáte svému lékaři o svých zdravotních problémech? Bez nich totiž nedokáže určit diagnózu a nemůže vás vyléčit. Jsou věci, o kterých se veřejně mluvit nemusí, ale s odborníkem v dané oblasti můžete mluvit narovinu. Když jednáte s profesionálem, nemusíte se bát, že by se osobní informace dostaly někam dál. Mimochodem je dokázáno, že na Facebooku lidé odhalují sebe a svůj majetek zcela veřejně a bez ostychu.
6) Proč bych měl věřit těm zbohatlíkům, co vydělávají balík, jezdí drahými auty a o běžných finančních problémech nic neví?
Finančního poradce nemůže dělat každý. Kdo překoná všechny požadavky, potřebné vzdělání a testy, naučí se dovednosti a návyky a pracuje naplno a kvalitně, propracuje se časem k velmi solidnímu příjmu. A ten za tu píli a práci stojí. Jestli nevěříte, zkuste to. Opravdu si nevyděláte lusknutím prstu. A vězte, že finanční poradci neradí jen to, kam investovat miliony, ale finančně plánují pro všechny věkové i majetkové skupiny klientů.
7) Na nějaké schůzce jsem kdysi byl a naštvalo mě, že po mě za finanční rady chtěli doporučení na další moje známé. To bych jim přeci nikdy neudělal, aby jim volali cizí lidi, to nikdo nemá rád.
Když jste spokojen v restauraci, rád ji doporučíte svým blízkým. A to samé s kvalitním automechanikem, že? Systém doporučení odedávna funguje snad ve všech odvětvích. Proč vám to přijde divné ve finančním poradenství? Finanční konzultanty navíc neplatíte (jak tomu mnohde v zahraničí je), jsou placeni za odvedenou práci, množství klientů, takže pokud jste s nimi spokojeni, nejlepší odměnou pro ně je dobré doporučení. Nakonec i vaši přátelé přeci mohou ocenit službu, která pomohla vám.
8) Žádné peníze navíc nemám, hypotéku nepotřebuji.
A finanční poradci jsou tu od toho, aby peníze navíc ve vašem rozpočtu našli. A vězte, že najdou. Když neřešíte hypotéku, možná řešíte spotřebitelské úvěry, povinné ručení, spoření
pro děti či na důchod, běžný účet… V dnešní době už existují jen výjimečné případy lidí, kteří nevyužívají žádné finanční produkty. A jakýkoliv finanční produkt se dá optimalizovat.
9) Nesnáším, když mi volají a nabízejí služby po telefonu. To já s nimi vždycky vtipně vyběhnu, na mě si nepřijdou.
Tím, že s nimi vtipně vyběhnete, možná pobavíte podobně naladěné kamarády, ale uvědomujete si, že tím zaprvé sám sobě znemožňujete ušetřit a správně hospodařit s rodinným majetkem, a zadruhé třeba zbytečně znepříjemníte den někomu, kdo si to nezaslouží? Jste snad a priori nepříjemní na paní na poště nebo na prodavačku v obchodě, která vám u pokladny nabízí zboží v akci? Dělají všichni jen svou práci. Stejně jako vy.
10) Ať si říkáte jakékoliv prodejní řeči, diskuze všude po internetu jsou plné řečí profi finančním poradcům…
A vy si myslíte to, co si myslí všichni?