Co byste měli vědět, než uzavřete hypotéku

Současná doba přeje hypotékám. Ceny nemovitostí i úrokové sazby se drží stále nízko, což řadu lidí láká k pořízení nemovitosti. Pokud se jako většina lidí při financování koupě nemovitosti rozhodnete pro hypotéku, mohlo by se vám hodit několik níže uvedených tipů. 

Jak si vybrat banku

Při výběru banky pro vás bude vedle úrokové sazby důležité, jaké další náklady s hypotékou souvisí (poplatky za sjednání, vedení účtu…) a také administrativní náročnost sjednání hypotéky a podmínky čerpání (ty jsou velmi podstatné při financování stavby). Potřebné informace pro výběr správné banky můžete získat buď tak, že si vezmete den nebo dva dovolenou, oběhnete si minimálně 5-6 různých bank, vyptáte se na podrobné podmínky, uděláte si analýzu a podle toho se rozhodnete. Druhou možností je nechat tyto starosti na nezávislém finančním konzultantovi, který vám všechny potřebné informace zjistí a k tomu vám vyjedná u bank výrazně lepší podmínky, než jaké byste dostali individuálně.  

Administrativa – co po vás bude banka chtít

Při sjednání hypotéky bude banka od vás požadovat Souhlas se zpracováním osobních údajů, sepsanou Žádost o hypoteční úvěr a doložení vašich příjmů. Dále bude třeba zpracovat odhad ceny nemovitosti, která bude sloužit jako zajištění (zástava) a doložit účel, např. kupní smlouvu, rozpočet stavby apod. Odhad nemovitosti si určitě nenechávejte zpracovat předem, protože by vám ho s největší pravděpodobností banka neuznala a museli byste ho platit dvakrát. Každá banka má na odhady ceny nemovitostí svá pravidla a buď je zpracovává sama, nebo je provádějí externí odhadci, kteří s danou bankou spolupracují. 

Jak nastavit dobu splatnosti

S ohledem na inflaci a časovou hodnotu peněz je vždy lepší rozmělnit splácení do delšího časového úseku. Nikde není napsáno, že se taková hypotéka nemůže zaplatit dříve. Naopak. Pokud finanční prostředky, které měsíčně získáte díky nižší splátce, vhodně investujete, vytvoříte si finanční rezervu, kterou můžete při konci fixace použít pro předčasné splacení hypotéky. V některých případech to může být i výhodnější než v případě kratší splatnosti.

Výše splátek

Delší doba splatnosti znamená nižší měsíční splátky a naopak při kratší době splatnosti zaplatíte měsíčně více. Při nastavení hypotéky je potřeba pamatovat i na možné budoucí výdaje, počítat s určitou rezervou. Každá domácnost by měla mít k dispozici finanční rezervu ve výši minimálně 6 měsíčních splátek hypotéky.