Využíváte rodná čísla svých dětí?

Jestli jste založili na rodné číslo vašeho dítěte stavební spoření a pravidelně na něj ukládáte určitou finanční částku, měli byste vědět, že i když peníze jdou z vašeho účtu, stávají se majetkem dítěte a nemůžete o nich rozhodovat. Není tedy důležité, kdo je na účet stavebního spoření ukládá, majetkem jsou nezletilého dítěte.

Uzavřít stavební spoření pro nezletilé dítě může třeba jen jeden rodič. Ale v případě jeho ukončení chtějí spořitelny souhlas obou rodičů dítěte. To dost často komplikuje situaci, když jsou například rodiče rozvedení a jeden z nich se staví proti zrušení spoření. Nebo může dojít i k situaci, že rodič, který má v péči dítě, nemá kontakt s druhým partnerem. Potom může stavební spořitelna chtít souhlas opatrovnického soudu pro zakončení smlouvy.

I v případě, že dítě dovršilo osmnácti let, není možné s naspořenými penězi volně manipulovat. Jsou totiž jeho.

Mnoho rodičů využije stavební spoření dětí jako součást portfolia pro spoření na penzi. To je ale nešťastný krok. Za prvé, kvůli výše uvedenému, za druhé stavební spoření není na dlouhém horizontu tak atraktivní a efektivní jako spoření ve 3. pilíři nebo jako podílové fondy.

Zkrátka a dobře, stavební spoření na rodné číslo dětí má velmi omezené použití. Nemusí být dobrým sluhou dokonce ani tehdy, když opravdu spoříte peníze dětem na start do života. Je totiž mnohem lepší, abyste majiteli těchto úspor byli vy. Jinak hrozí, že je dítě použije na něco, z čeho nebudete mít radost.

Vezměte budoucnost svých dětí pevně do svých rukou. Požádejte o bezplatný a nezávazný návrh finančního plánu ještě dnes

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů