Tati, mami dej mi prachy!

Už Vás někdy vaše děti požádaly o peníze? Jak to řekly? Žadonily? Rozčilovaly se? Když víte, jak na to, můžete vaše potomky vychovat tak, aby měli k penězům zdravý a uvážlivý přístup. Klíčem je naučit je zacházet s kapesným a nářkům či dohadům učiníte přítrž.

Kdy začít? Děti kolem pěti let věku ještě neumějí s penězi hospodařit v delším období než několik málodní. Ale již první třída školy děti mnohému naučí, proto zhruba od 6 - 7 let byste měli začít dětem dávat pravidelně předem dohodnuté částky, které pak mohou používat na své drobné výdaje, případně si část spořit. Tím je zároveň velmi efektivně učíte s penězi hospodařit. S obdrženým kapesným musí totiž vystačit až do dalšího kapesného.

To mimo jiné znamená, maminky a tatínkové, že kapesné se v průběhu měsíce nedoplňuje, i kdyby "tekly slzy proudem".

Jakou výši kapesného zvolit? Výše kapesného samozřejmě záleží na finanční situaci rodiny. Přesto bychom se měli snažit dodržovat dvě zásady.

První je založena na doporučení dětských psychologů: kapesné by nemělo být ani o hodně vyšší, ani o hodně nižší, než je průměrné kapesné vrstevníků dítěte.

Druhá spočívá v postupném zvyšování kapesného s věkem dítěte. Zhruba od jeho 12 let by však s tímto zvyšováním (které může být výrazněji vyšší, než tomu bylo v předchozích letech) měla být spojena i povinnost, platit si z kapesného některé pravidelné výdaje, např. kredit na telefon. Dítě se tím učí vedení určitého osobního rozpočtu, což se mu v dospělém životě mnohokrát vrátí!

 

Se zvyšováním věku dítěte a s ním souvisejícím zvyšováním kapesného, které mu rodiče pravidelně dávají (zpravidla jednou měsíčně) je vhodné umožnit dítěti i nějaký výdělek. Nejprve to může být za různé práce v rámci širší rodiny (třeba pravidelný nákup či jiná pomoc prarodičům), později, cca od 15 let i různé brigády. Dítě si peněz, vydělaných vlastní prací v čase, který by jinak mohlo věnovat zábavě, bude více vážit.

 

Má dítě spořit? Zvýšené kapesné by mělo vést i k pravidelnému spoření a dlouhodobějšímu plánování. Měli byste s vaší dcerou či synem o tom občas (ne příliš často) hovořit a pomoci mu seřadit si priority. Ať si naplánuje, jakou část si bude spořit na něco většího pro sebe a jakou část třeba na vánoční dárečky pro své blízké. Tím budujeme návyky, které mu pomohou v dospělosti.

 

Začněte řešit finanční budoucnost Vašich dětí ještě dnes. Požádejte o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů