Také zapomínáte přemýšlet v desetiletích?

Minulý týden se mě můj známý zeptal, kam má investovat uspořených 100 tisíc korun. Měl je na spořicím účtu a banka mu nedávala skoro žádné zhodnocení.

Protože je muž v produktivním věku, zajímalo mě, co s těmi penězi zamýšlí dělat. K žádnému konkrétnímu účelu je podle svých slov neměl, prostě je chtěl “jen dát někam, kde by aspoň trochu vydělaly”. Taky říkal, že neví, zda má investovat, protože večerní zprávy jsou plné krizí a politických zvratů.

Pro stromy někdy nevidíme les. Žijeme naše životy ze dne na den a zapomínáme občas přemýšlet v dlouhých horizontech – v desetiletích, ve kterých můžeme malými kroky dosáhnout velkých pokroků. V těchto horizontech jsou „včerejší“ zprávy většinou bezvýznamné.

 

 

 

 

 

A zde jsou důkazy - jak by vypadaly investice za delší období?

Pro výpočet jsme použili reálnou výkonnost amerického akciového indexu S&P500, jehož hodnota se uvádí v dolarech.

Příklad 1:

Kdyby můj známý v lednu 2005 investoval 100 dolarů, na konci roku 2015 by měl na účtu hodnotu 170 dolarů. To je o 70 % více. V tomto čísle je již započítán cenový růst. Pokud bychom inflaci nepočítali, dostali bychom se dokonce na 212 dolarů.

Příklad 2:

Pokud by stejných 100 dolarů investoval už v roce 1995, na konci roku 2015 by ho čekala hodnota 421 dolarů. Bez započítání inflace by to bylo dokonce 665 dolarů.

Příklad 3:

A co teprve v případě, že by začal investovat ještě o deset let dříve, tedy v roce 1985? Na konci roku 2015 by na něj čekalo neuvěřitelných 1 150 dolarů a reálné zhodnocení jeho investice ve výši 1 150 %.

Kolik krizí za těch 30 let světová ekonomika zažila? Namátkou černé pondělí 19. října 1987. Akcie ten den ztratily 22 % své hodnoty! V roce 1997 přišla asijská finanční krize a v roce 1998 krach Ruska. V roce 2000 splaskla technologická bublina a v roce 2007 dorazila další finanční krize, která se táhla až do roku 2014.

Přes to vše dokázala reálná hodnota investovaných 100 dolarů vzrůst na jedenáctinásobek, na více než 1 150 dolarů. Co tím chceme říct?

Že přes každodenní živost a zprávy, které se na nás valí, ztrácíme nadhled. Když jej získáme, jsme překvapení, jak aktuální problémy s odstupem času blednou a ztrácí na významu. Minulá výkonnost investic není zárukou výnosů příštích, ale neinvestovat dlouhodobě znamená jistotu ztráty příležitosti vytvořit malými kroky rodinné bohatství.

Tip konzultanta: Zajímá vás, zda nakonec můj známý investoval? Ano, ale to není důležité. Důležité je občas přemýšlet v dlouhých horizontech a činit na základě toho rozhodnutí, ať už jsou jakákoliv. S konkrétními strategiemi vám pomůže Finanční plán

Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám bezplatně poradíme

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů