Při stavbě domu dejte pozor na přečerpání rozpočtu

Při financování výstavby domu hypotékou je velmi důležité pečlivě vybírat banku, kde budete hypotéku čerpat a také dobře spočítat její výši. Špatný odhad nákladů na výstavbu vás může dostat do velkých nepříjemností. Úvěrový rámec vám totiž žádná z bank nenavýší.

S podceněním rozpočtu stavby se přitom hypoteční specialisté setkávají poměrně často a nalezení řešení, jak dostavění domu financovat, nebývá v těchto situacích snadné. Majitel hypotéky se totiž za těchto okolností dostává do „začarovaného kruhu“, kdy mu banka neposkytne další peníze nad rámec smluveného úvěru a zároveň tím, že kvůli nedostatku financí nedokončí a nezkolauduje stavbu v termínu, k němuž se bance zavázal, poruší podmínky úvěrové smlouvy.

Pokud vyčerpáte úvěr, který vám banka schválila, neumožňuje žádná z českých bank jeho navýšení. Řešením v této situaci může být buď zřízení druhého úvěru, nebo refinancování stávajícího. Refinancování čerstvě vyčerpaného úvěru se v mnoha případech nevyplatí, proto schůdnější variantou je vzít si úvěr druhý. Většinou se při přečerpání jedná o částky kolem 200-300 tis. Kč, proto je v mnoha podobných případech vhodné použití překlenovacího nebo řádného úvěru ze stavebního spoření. Další možností je obrátit se s žádostí o druhý úvěru u stejné banky, jako je původní úvěr s tím, že pokud na to banka přistoupí, bude možné později sloučit tyto dva úvěry v jeden. Tento postup však není u všech bank standardní a ne každá banka vám ho umožní. A pokud ano, pak je třeba počítat se zpoplatněním této služby.

Plánujete i vy financovat výstavbu domu hypotékou? Kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů