Potřebujete prodat byt s hypotékou?

Plánujete-li prodej bytu, na který ještě stále splácíte hypotéku, máte několik možností, jak to provést. Důležité je promyslet si hlavní důvod prodeje a vědět, zda potřebujete pouze prodat nebo se chystáte rovnou pořídit jinou nemovitost. Ne vždy se totiž vyplatí jednorázové splacení úvěru. 

U klasického úvěru od stavební spořitelny nebývá předčasné splacení spojeno s žádnou sankcí. Případy, kdy je splacení úvěru vázáno na pokutu nebo na zvážení výhodnosti vypovězení smlouvy o stavebním spoření, jsou spíše ojedinělé (např. u překlenovacích úvěrů).  

Složitější situace nastává, pokud čerpáte hypotéku od bankovního ústavu. Ideální je trefit se s prodejem do výročí fixace, protože v této době je možné hypotéku jednorázově splatit bez sankcí. Bohužel v praxi se načasování prodeje bytu málokdy takto povede. Sankce, kterou banky vyžadují při splacení hypotéky mimo výročí fixace, se řádově pohybuje kolem několika procent z nesplacené jistiny, proto se u větších hypoték sankce dostávají až k hodnotám statisíců korun. 

Prodáváte-li nemovitost, máte možnost dohodnout se s budoucím kupujícím o tzv. převzetí dluhu. Kupující pak jako nový dlužník přebírá hypoteční úvěr na sebe za stejných podmínek, za jakých byl poskytnut původnímu dlužníkovi. V tomto případě pak přechází administrativa na kupujícího a je v zásadě stejná jako při vyřízení nového hypotečního úvěru. Kupující ovšem nemá možnost jakéhokoliv výběru hypotéky a změny podmínek. 

Pokud prodáváte byt za účelem nákupu nové nemovitosti, je možné převést zástavu na novou nemovitost, tzn. vyměnit objekt zástavy. To je však možné jen v případě, kdy cena nové nemovitosti dosahuje minimálně stejné výše jako nemovitost prodávaná. Výměna objektu zástavy je obvykle řešena dodatkem k úvěrové smlouvě a poplatek se v tomto případě řídí všeobecnými obchodními podmínkami dané banky. Další možností je předčasné splacení hypotéky a následná nová hypotéka u stejné banky. 

Potřebujete poradit s prodejem bytu, na který máte hypotéku? Kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů