Na pojištění domácnosti nešetřete – může se vám to vymstít

Také jste už slyšeli příběhy o tom, jak si někdo poctivě platil každý měsíc pojištění domácnosti a když mu zloději vykradli byt, od pojišťovny nedostal ani polovinu částky, kterou by potřeboval na pokrytí všech škod? Jak je to možné a může se to stát i vám?

 Pojištění domácnosti má sloužit k tomu, abyste dostali od pojišťovny peníze na pořízení nového adekvátního vybavení domácnosti v případě, že váš domov například vykradou zloději nebo ho zničí požár. Toto pojištění nechrání samotnou nemovitost (byt nebo dům), ale jen její vybavení. Výše pojistného závisí vždy na celkové hodnotě majetku – na tom, na kolik si ceníte vybavení vaší domácnosti. Tuto hodnotu si stanovíte při podpisu pojistné smlouvy vy sami. A právě tady vzniká kámen úrazu. Řada lidí ve snaze ušetřit za pojistné záměrně uvádí nižší hodnotu vybavení domácnosti, než jaká je realita. Například, když hodnota veškeré elektroniky, nábytku, cenností a dalšího vybavení je ve skutečnosti 800 000 korun, uvedou záměrně jen 400 000. Představují si, že když jim pojišťovna zaplatí tuto částku, v pohodě si pořídí všechno, o co by mohli přijít. V duchu si přitom říkají, jak na to vyzráli - budou platit o pár desítek korun měsíčně méně a z pojistného plnění si koupí všechno, co budou potřebovat.

Zapomínají při tom ale na jednu podstatnou věc. Jedná se o tzv. podpojištění. Když pojišťovna v případě pojistné události zjistí, že jste měli domácnost oceněnou na menší částku, než je realita, nedostanete očekávaných 400 000 korun (v našem příkladě), ale pouze 200 tisíc. Pojišťovna sníží pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém jste podhodnotili vybavení vaší domácnosti.

Na správné ohodnocení domácnosti v pojistné smlouvě je třeba myslet také vždy, když si koupíte do domácnosti něco nového – například LCD televizi za 50 tisíc. V takovém případě je potřeba adekvátně zvýšit limit pojistného plnění na elektroniku. 

Chraňte svůj domov s vítězem testu finančních poradců. Požádejte ještě dnes o bezplatný a nezávazný návrh pojištění domácnosti prostřednictvím níže uvedeného formuláře