Konec stavebního spoření?

Ještě před pár lety patřilo stavební spoření v Čechách k nejoblíbenějším finančním produktům. Štědré státní příspěvky a jistota lákaly natolik, že dnes má stavební spoření uzavřeno každý druhý Čech a leží v něm čtvrtina všech úspor českých domácností. Jsou mezi nimi i vaše peníze? A máte už jasno v tom, jak s nimi naložíte, až vám skončí šestiletá doba spoření? Zlaté časy stavebního spoření jsou totiž pryč a jeho výhod ubývá.

Doby, kdy stát přispíval na stavební spoření 4500 korun ročně a vložené peníze tady bylo možné zhodnotit až 9 %, jsou dávno minulostí. Napjatý státní rozpočet vedl k postupnému snižování státních příspěvků až na současné maximální 2 tisíce ročně. Ty získáte, když si na svůj účet vložíte šest let za sebou 20 tisíc korun. Při šestileté době spoření můžete dosáhnout maximálního zhodnocení kolem 4 procent, když máte dobře nastavené všechny parametry spoření. To samo o sobě není tak špatné, ale jsou tady další okolnosti, o kterých byste měli vědět.

Už dva roky se diskutuje o zavedení nových pravidel pro využití peněz, které si na stavebním spoření našetříte. Doposud bylo možné po skončení šestiletého období spoření peníze vybrat a včetně státních příspěvků je využít jakkoliv. To se pravděpodobně v nejbližší době změní, a to nejen pro nově uzavřené smlouvy, ale i pro ty stávající. Naspořené peníze pak budete moci využít pouze pro účely financování bydlení, vzdělávání, případně spoření na stáří formou třetího pilíře. V opačném případě vám nebude přiznána žádná státní podpora a průměrné zhodnocení vašich úspor se tak výrazně sníží. Tento návrh sice ještě není schválený, je ale dobré o něm vědět a s těmito změnami počítat.

Co z toho plyne pro vás? Pokud vám v nejbližší době skončí stavební spoření a budete zvažovat založení nového, informujte se o všech možnostech a alternativách, jak vaše peníze spořit se srovnatelným zhodnocením a za výhodnějších podmínek pro vás, tak, aby vše zapadlo do vašeho finančního plánu.

Získejte u svých úspor maximální možný úrok. Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře s žádostí o bezplatný a nezávazný návrh výhodného spoření