Kdy budete už spokojení?

„Až budeme bydlet v té novostavbě, to se nám bude žít dobře,“ říkala si 28letá Jana. Když se však s přítelem přestěhovali, zjistila, že stále šťastná a spokojená není. „Až se podaří doplatit hypotéku, pak budu šťastná,“ zněla její nová verze. A takových „až“ v sobě Jana nosila celou řadu. Lidé mají sklony upínat se k budoucnosti a přestávají žít přítomností. U neurotiků nabývá problém ještě vyšších obrátek.

Upínání k budoucnosti je záležitostí obou pohlaví, nezávisí příliš ani na věku a dokonce ani na stavu peněžního či majetkového konta.

Je zcela evidentní, že odsouvat svůj šťastný život až do smrti je poněkud pošetilé. Šťastní a spokojení totiž můžeme být jen právě teď a tady. Jde o momentální prožitek. Štěstí a spokojenost si nejde schovat do ledničky na potom. Jde o bezprostřední stav mysli.

Stejně bláznivě si lidský mozek ale počíná i naopak. Existují věci a témata, nad kterými by měl člověk přemýšlet a dlouhodobě je plánovat. Umožní mu totiž vytvořit si podmínky pro momentální štěstí a spokojenost. Jedná se zejména o zdraví, rizika a také finance.

Jak se dá naplánovat zdraví? (Ne)Kouření, zdravý životní styl, spánek, dostatek vhodného pohybu. Lidé spotřebovávají svá těla, jakoby je mohli později donést někam do záruční opravy. Ano, většina populace s tím nejcennějším a nenahraditelným jedná nepromyšleně a bez zdravé úcty a péče. Například kdo chce být zdravý a dobře pohyblivý i ve stáří, musí pro to podnikat kroky již od mládí. Ale kdo o tom takto přemýšlí? Kdo plánuje? Tady se najednou potřeba upínat se na budoucnost ztratila.

S financemi je to stejné. Pro spokojeně prožitá léta v mladém i pozdějším věku je nutné je plánovat. Jinak zcela logicky hrozí, že dojdou, že nastane období nepohody a strachu o budoucnost. Právě u financí má ale člověk možnost jednoduše si všechno jednou dvakrát při přípravě finančního plánu spočítat a připravit si potřebné kroky. Pak už stačí každý měsíc uvedené kroky dodržovat. Můžete se spolehnout na svůj finanční plán a zaměřit se na bezprostřední štěstí a spokojenost. Lidé nad svou finanční budoucností v reálných číslech příliš nepřemýšlejí. Ale pokud si zavedou svůj finanční plán, který jim nastaví jasná pravidla a potřebné kroky, opět o financích přemýšlet nemusejí. S jedním rozdílem. Finance jim opravdu fungují a i do budoucna budou.

A jak jste na tom právě vy?

Vezměte svou finanční budoucnost pevně do rukou, požádejte o bezplatný návrh finančního plánu prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů