Již na tříletém horizontu je zřejmé, proč je důležitá diverzifikace

V níže uvedené tabulce jsme pro vás připravili přehled průměrných výkonností regionálně zaměřených akciových podílových fondů v letech 2014,2013 a 2012. Z této tabulky je zřejmé, že nejenže existují rozdíly ve výkonnostech mezi rozvíjejícími se a rozvinutými trhy, ale také mezi jednotlivými skupinami rozvíjejících se trhů či rozvinutých trhů.

Zatímco akciové podílové fondy zaměřené na rozvíjející se trhy Asie vykázaly v loňském roce zhodnocení 12,20 %, hodnota podílových listů akciových podílových fondů zaměřených na rozvíjející se trhy Evropy a Latinské Ameriky výrazně poklesla.

Regionální zaměření

Rok

2014

2013

2012

rozvíjející se trhy - Evropa

-11,53%

-2,45%

22,14%

rozvíjející se trhy - Asie

12,20%

-6,87%

17,08%

rozvíjející se trhy - Latinská Amerika

-9,83%

-17,39%

6,56%

vyspělé trhy - Evropa

-0,80%

20,04%

17,28%

vyspělé trhy - Severní Amerika

11,18%

27,97%

11,37%

vyspělé trhy - Asie & Pacifik

2,86%

5,94%

11,16%

Žádná ze skupin regionálně zaměřených podílových fondů nebyla ve sledovaném období vždy tou nejvýkonnější. Žádná ze skupin regionálně zaměřených akciových podílových fondů pak ve sledovaném období nedokázala udržet zisky.

Na delším časovém období, více odpovídajícím investičnímu horizontu akciových podílových fondů, by rozdíly mezi jednotlivými skupinami byly jistě ještě výraznější.

Význam diverzifikace investic (nejen těch do akciových podílových fondů) je však zřejmá i na výše uvedeném tříletém období, kdy platí, že:

  • historické výnosy nejsou zárukou budoucího vývoje
  • hodnota investic může zejména u dynamicky zaměřených produktů výrazně kolísat
  • pro běžného investora je prakticky nemožné časovat trh

 Nevsázejte tedy při investičních rozhodnutích na svůj úsudek či obecné „poučky“ pro začínající investory. Obraťte se raději na odborníka, který má ve své nabídce i investiční produkty, jež automaticky přesouvají Vaše investice mezi jednotlivými typy podílových fondů (tzv. fondy životního cyklu) a které snižují riziko realizace ztráty v době, kdy končí investiční horizont Vašich investic.

Zhodnocujte Vaše finance chytře  s vítězem největšího testu finančních poradců. Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů