Investování je jako farmaření – nejdůležitější je vůle

Myslíte si, že byte dokázali řídit zemědělský statek? K ruce by vám byli opravdoví odborníci na zemědělství a na polích by vám klíčilo jen to nejlepší zrno. Jediným vaším úkolem, který by zároveň rozhodoval o bytí a nebytí celé farmy, by bylo nerezignovat na svou funkci s příchodem prvního ranního mrazíku, odpoledního vedra či večerní bouřky.

Míra vašeho přesvědčení o tom, že byste v této pozici uspěli, je zároveň jakýmsi indikátorem toho, jak úspěšní jste byli, jste či budete se svými investicemi na finančních trzích. Ty jsou si totiž se zemědělstvím podobné více, než byte řekli.

Za prvé, žádný farmář nemá jistotu, že mu vzejdou vždy úplně všechna zrna. Stejně tak pro zemědělce neexistuje žádná záruka toho, že jim bude přát počasí či proudy podzemní vody. A do třetice je tu i cena plodin po sklizni, která je další významnou neznámou v životě farmáře.

Stejně tak žádný investor nemá jistotu, že mu vyjde úplně každá investice. Velkou neznámou je pak často (pokud neobchodujete s opcemi) i cena, kterou za své investice utržíte na konci svého investičního horizontu. Ve srovnání se zemědělcem má však investor tu výhodu, že své investice může „držet“ po libovolně dlouhou dobu, a že mu tak i zrno (investice), které prvních několik měsíců ne a ne růst, přinese výnos.

Rozdíl v postoji farmářů a investorů je ale v tom, že se investoři mnohem snáze vzdávají. Navzdory tomu, že zpočátku plánovali své investice držet například 5-7 let a byli ochotni nést riziko výkyvů na trzích, prodávají své investice s příchodem prvního poklesu trhů (místo, aby ho využili k nákupu cenných papírů za nízké ceny, využívají ho k prodeji za nízké ceny).

Tím, co mají zemědělství a investice společné, je to, že o úspěchu či neúspěchu v nich rozhoduje vaše odhodlání zvítězit (sklidit úrodu, sklidit výnosy), bez ohledu na dílčí porážky.

Ne každý rok sklidíte, co jste zaseli. Jednou vaši úrodu spláchne povodeň, podruhé spálí slunce. Chudé roky se však střídají s bohatými, tak jak se střídá noc a den, léto a zima. Pokud budete odhodlaní zvítězit, úspěch vás nemine.

Požádejte ještě dnes o bezplatný a nezávazný návrh investic. Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře