Hypotéka ještě levněji? Strategie místo marketingových triků

Hesla jako nejlevnější hypotéka na vás číhají na každém druhém rohu, nebo v každé druhé bannerové reklamě na internetu. Všichni, kdo svoji nabídku hypotečních úvěrů takto prezentují, mají jedno společné. Zaměřují se na výši úrokové sazby a na výši různých poplatků. Lidé už podobným reklamám ani nevěří. Vždyť nejlevnější nemohou být všichni. V dnešním newsletteru se zaměříme na úplně jinou oblast, díky které můžete výrazně ušetřit na vaší hypotéce. Dozvíte se, jak ušetřit díky jednoduché změně strategie.

Vezměme si na pomoc dva příklady, jak je možné naložit s hypotékou na 2 000 000 Kč. V prvním příkladu bude vystupovat Jaroslav. Třicátník, který si vezme standardní hypotéku s dvacetiletou splatností přímo v bance. V druhém příkladu pak pětatřicetiletý Vilém využije drobné parametrické změny a zlevní si stejnou hypotéku zhruba o 4 až 20 %. To znamená o desetitisíce, či dokonce statisíce korun.   

Nejprve se podívejme na Jaroslava. Vezme si dvoumilionovou hypotéku na koupi bytu. Chce ji splatit za dvacet let. Zajde za nejbližší roh do banky s reklamou na nejlevnější hypotéku. Tam ale zjistí, že při jeho příjmech a nemovitosti, kterou chce koupit, dosáhne pouze na průměrnou sazbu – 3 %. Ale vezme to. Při 3% úrokové sazbě bude splácet 11 092 Kč měsíčně. Za dvacet let si bude Jarda moci oddychnout, hypotéka bude splacena a on použije 11 092 Kč měsíčně na něco jiného. Zkrátka využije klasický postup, nechá se zpracovat standardním hypotečním trhem.

Vilém to udělá jinak, i když chce úplně stejnou hypotéku jako Jaroslav. Se svým finančním konzultantem se zaměří nejenom na hledání optimální hypotéky, ale hlavně společně proberou celkovou finanční strategii. Splacení hypotéky za dvacet let se dá dosáhnout více způsoby. Jak? Vilém si protáhne splatnost hypotéky na 30 let. Splátka bude, při stejné úrokové sazbě jakou má Jaroslav, 8 432 Kč měsíčně. To je o 2 660 Kč měsíčně méně. Vilém tento rozdíl vezme a bude jej pravidelně investovat do dobře rozloženého portfolia investic.

Za dvacet let Viléma čekají o něco lepší vyhlídky než Jaroslava. Na své investici za 20 let pravděpodobně dosáhne průměrného ročního zhodnocení 4 až 6 %. Na hypotéce bude sice dlužit ještě 873 500 korun, ale zároveň si na svých investicích vytvoří zhruba 950 000 až 1 170 000 Kč. Hypotéku z těchto peněz pohodlně splatí a zároveň mu zbyde několik desítek až stovek tisíc korun.

V čem navíc na tom bude Vilém lépe než Jaroslav?

  • Vilém se uvazuje k menší měsíční splátce než Jaroslav. Když bude nemocný nebo bez práce může (a nemusí) na čas přestat investovat a bude splácet jen hypotéku.
  • Vilém si tvoří finanční rezervu a v případě životních zvratů ji může (a nemusí) využít
  • Vilém nemusí nakonec hypotéku splatit po 20 letech. Může ji splatit i dříve, když se investicím bude dařit, nebo později, když se mu to bude hodit.
  • Vilém může při každé otočce fixace hypotéky přejít na stejnou základní metodu splácení hypotéky, jakou používá Jaroslav.
  • Vilém projde snadněji testem bonity v bance, protože se uvazuje k nižší splátce. Může mít na výběr hypotéku od více bankovních domů a získat tak lepší úrokovou sazbu než Jaroslav.

Prodloužení splatnosti a doplnění hypotéky pravidelnou investicí je zajímavou možností, jak ušetřit. Nejde o novou myšlenku. Je běžná v zahraničí i u nás a dnešní prostředí nízkých úrokových sazeb ji připravilo ještě lepší podmínky než kdy dříve. Tato strategie vyžaduje vyšší odbornost finančního konzultanta, a tak na ni v bankách a u úzce specializovaných hypotečních zprostředkovatelů nenarazíte. Zároveň než tuto strategii zvolíte, nechte se poučit o všech důležitých souvislostech a možném vývoji investic. Teprve pak tuto strategii kupte.

Chcete vědět, jak chytře financovat své bydlení? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže, rádi Vám poradíme

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů