Co se děje se světem?

Akciové trhy v posledních měsících zaznamenávají značné turbulence. Situace se mění každý den, poklesy trhů střídají růsty. Některé investory může současná situace znervóznit. Emoce ale nejsou v investování dobrým rádcem. Je proto potřeba se na celé dění  podívat s alespoň lehkým odstupem. Ano, čínská ekonomika zpomalila a na čínských trzích „praskla bublina“, která rozhýbala poklidné vody celosvětových trhů. Je nutné si ale uvědomit, že když Čína v roce 2005 rostla o 11,3% pak HDP na obyvatele bylo 1 700 USD. O deset let později dochází ke zpomalení jen na 6,8 %, ale HDP na hlavu je už 8 300 USD. V Číně se ekonomika mění na spotřebitelskou a tento proces není bezbolestný. Toto zpomalení růstu a z toho plynoucí pokles zisků globálních firem vyvolává samozřejmě nervozitu na globálním akciovém trhu.

Druhý faktor, který hýbe trhy, je propad cen ropy k úrovni 30 USD za barel. Pomalu, ale jistě se rozšiřují obavy z bankrotů těžařů ropy v USA a kvůli tomu eskaluje pokles na trhu firemních dluhopisů, který se přelévá i na ostatní trhy, i když levná ropa je normálně pro ekonomiku přínosem, což zažíváme i u nás v České republice. Vrcholí tak boj o pozici na trhu s touto strategickou komoditou.

Není to v dějinách poprvé, kdy zažíváme podobně turbulentní vývoj.  Naopak je nemožné se podobným obdobím vyhnout a k investování patří.

Pokud jste investor, nepodléhejte náladám. Ty Vám mohou pouze uškodit. Základem je dodržet investiční horizont. O svých investicích si promluvte se svým finančním konzultantem, který vám zodpoví konkrétní otázky. 

Požádejte ještě dnes o bezplatný a nezávazný návrh investic prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů