Co dělat, když splácíte hypotéku a přijdete o práci?


  • Ztráta zaměstnání v situaci, kdy máte povinnost pravidelně každý měsíc splácet několik tisíc na hypotéku, může způsobit rodině zásadní finanční problémy. Nejde ale rozhodně o situaci bezvýchodnou. Důležité je nepodlehnout emocím a řešit věci racionálně. Níže najdete pár základních pravidel, kterých byste se v takové situaci měli držet.

 

 K pravidelným splátkám využijte své finanční rezervy uložené na spořicích účtech a v jiných aktivech. Každý majitel hypotéky by měl mít vytvořenu rezervu optimálně ve výši 6násobku měsíčního příjmu. 

Pokud jste si nevytvořili dostatečnou rezervu v předchozích letech, hledejte ve svém rozpočtu, kde byste mohli ušetřit. Sepište si všechny výdaje vaší domácnosti a hledejte mezi nimi položky, které byste mohli na pár měsíců škrtnout nebo snížit, a to i za cenu dočasného snížení životního komfortu. Dočasné rezervy můžete hledat i v některých finančních produktech - například přerušením nebo snížením příspěvků na stavební spoření. Rozhodně čerpejte vždy jen z vlastních zdrojů a nikdy neřešte situaci půjčkami s přemrštěnými úrokovými sazbami. 

Zajímejte se o trh s nemovitostmi. Informujte se, zda se dá pořídit bydlení odpovídající vašim potřebám za nižší cenu. Vlastníte-li luxusní nemovitost, jejíž splácení by se pro vás stalo neúnosné, přemýšlejte o koupi levnějšího bytu, který nebude znamenat takovou finanční zátěž. Dobře zvažte své finanční možnosti.

Nastane-li situace, kdy pro vás opravdu nebude únosné splátku hypotéky zaplatit, kontaktujte banku a domluvte se na úpravě splátkového kalendáře. Vzájemná dohoda o odložení nebo upravení výše splátek je pro banku vždy lepším řešením než vyvlastnění nemovitosti a její prodej, který pro ni znamená vyšší náklady. 

Chcete vědět, jak můžete ušetřit na splátkách hypotéky? Požádejte ještě dnes o bezplaný návrh výhodné hypotéky prostřednictvím níže uvedeného formuláře

 

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů