Chcete stavět dům?

Každý, kdo stavěl vlastní dům, ví, o jak náročný projekt se jedná. Říká se dokonce, že postavit dům je zkouškou pevnosti manželství. Tuto životní etapu vám značně ulehčí dobré plánování (nejen finanční). Připravili jsme pro vás seznam věcí, které byste měli mít před zahájením stavby vyřešeny, abyste předešli nepříjemným překvapením.

 1.  Ujasněte si, kde chcete do budoucna bydlet a jak velký dům potřebujete.
 2.  

 3. Na internetu si zmapujte nabídku domů splňujících vaše představy a ujasněte si, kolik takové domy stojí a jak se v daných lokalitách pohybují ceny pozemků.
 4.  

 5. Domluvte si schůzku se svým finančním konzultantem. Proberte s ním, jakou hypotéku váš rozpočet unese i v dlouhodobém výhledu. Je zbytečné obíhat banky, když objektivní informace získáte na jednom místě. Nechte si zaslat výpisy z registrů dlužníků. Nesplácené dluhy v minulosti můžou všechny vaše plány a následné kroky shodit ze stolu.
 6.  

 7. Porovnejte výši dosažitelné hypotéky a vlastní zdroje s cenami domů, které by vám vyhovovaly, a s cenou pozemků.
 8.  

 9. Vyberte si pozemek. Zjistěte si všechny podrobnosti na katastrálním a stavebním úřadu. Tedy jaké domy se můžou na pozemku stavět (typ střechy, výška, garáž, plot a další požadavky). Zjistěte si také, jestli pozemek není zatížen exekucí a zda je připraven pro výstavbu domu.
 10.  

 11. Na internetu nebo na základě doporučení svých známých si vyberte několik společností nabízející typové projekty nebo tři kanceláře projektantů. Vstupte do jednání s těmito třemi subjekty.
 12.  

 13.  Stanovte si objektivní kritéria, podle kterých se rozhodnete pro finálního dodavatele. Například: cena, zateplení, vyhovující dispozice, rychlost výstavby, délka záruky, životnost stavby. Předejdete tak chybnému rozhodnutí na základě emocí.
 14.  

 15. Dejte si dohromady naprosto detailní rozpočet včetně žaluzií, plotu, přípojek na sítě nebo vestavěných skříní. Ceny uváděné na internetu jsou často za nekompletní dodávku a jsou mnohdy uváděny bez DPH.
 16.  

 17. Vytvořte na vybraného či vybrané dodavatele tlak a dohodněte si slevy.
 18.  

 19. Dejte si práci s doladěním smluvní dokumentace. Stanovte termín dokončení stavby a sankce za zpoždění. Požadujte finální rozpočet bez navyšování. Před podepsáním smlouvy se poraďte s právníkem – tato investice se vám určitě vyplatí.