Chcete být úspěšní? Vyměňte věci, které chcete za věci, které byste měli mít

Existují dva druhy věcí. Ty, které chceme mít a ty, které bychom měli mít. Na těchto věcech je fascinující způsob, se kterým k nim přistupujeme. Zatímco u věcí, které chceme, neváháme sáhnout hluboko do kapsy či si dokonce půjčit, věci, které bychom měli mít, si nekoupíme vůbec, nebo na nich výrazně šetříme.

Nevěříte? V tom případě si zkuste náš malý test, jaké vlastnosti by podle vás měly mít níže uvedené „věci“, pokud byste si je měli koupit:


  • oblečení
  • jídlo
  • dovolená
  • auto
  • vzdělání
  • životní pojištění
  • havarijní pojištění

Zatímco u věcí, které chceme, dokážeme mít velkou fantazii (např. oblečení s kostkovaným vzorem od značky xyz, auto s velkým kufrem, 6 rychlostními stupni a klimatizací), u věcí, které bychom měli mít je to výrazně horší (např. levné životní pojištění, žádné či velmi levné havarijní pojištění, žádná či velmi levná zdravá výživa, žádné průběžné vzdělávání se).

Kde je chyba?

Vše je věcí disciplíny. Rozdíl mezi věcmi, které chceme a věcmi, které bychom měli mít je v tom, jak rychle nám přinesou nějaký užitek. Například auto na nevýhodný úvěr. Vozit se v něm můžeme prakticky okamžitě s tím, že první splátka nás čeká až za měsíc. Při vysokých splátkách úvěru často nezbývá na havarijní pojištění, to ale „nevadí“, protože jej zatím nepotřebujeme, říká si řada z nás. Konkrétně u pojištění však nastává problém, že si jej nemůžeme koupit v době, kdy jej potřebujeme (když už nám auto leží střechou dolů).

To, že volíme okamžitý užitek před tím dlouhodobým je volbou našeho podvědomí a v řadě testů krátkodobý užitek preferovali i vysoce vzdělaní lidé. Existuje však skupina lidí, kteří dokáží touhu po okamžitém užitku tlumit. Jedná se o lidi, kteří jsou úspěšní v tom, co dělají (zaměstnání, podnikání, sport apod.). Teď ovšem pozor. U těchto lidí neplatí, že dokáží tlumit svoji okamžitou touhu, protože jsou úspěšní, právě naopak, jsou úspěšní, protože dokáží tlumit svoji okamžitou touhu.

Například úspěšný sportovec, ten musel stokrát či tisíckrát překonat svoji touhu zůstat brzo ráno v posteli a šel běhat či trénovat. Právě toto z něj udělalo úspěšného.

Podobně jako u sportovců je to i ve financích. Pokud se chceme zařadit mezi lidi, kteří o sobě říkají, že mají spoustu peněz, musíme být schopni odolat dovolené na úvěr a místo toho zůstat jedno léto doma. Velký pozitivní dopad mohou mít v dlouhodobém horizontu i takové maličkosti, jakože ušetříme pár desítek korun denně tím, že do práce nepojedeme v pohodlí svého automobilu, ale městskou hromadnou dopravou.

Finanční plánování jako urychlovač

Říkáte si, proč o tomto čtete na stránkách věnovaných finančnímu plánování? Z toho důvodu, že finanční plán je urychlovačem plnění našich přání. Stejně tak jako má na naše peníze vliv to, jakým dopravním prostředkem jezdíme do práce, má na ně i vliv to, jak tyto ušetřené peníze zhodnocujeme. Jestli nám leží ladem na běžném účtu, nebo jestli nám přináší další peníze díky jejich vhodnému investování.

Zatímco s tlumením své chutě po okamžitém užitku Vám finanční konzultant příliš nepomůže, s druhou části na cestě k úspěchu již ano – vhodně sestaveným finančním plánem. Pokud to tedy se sebou myslíte opravdu dobře a dokážete se alespoň pokusit řídit své „chutě“, oslovte svého finančního konzultanta s tím, aby Vám již připravil plán zhodnocování peněz, které díky svému ovládání ušetříte. Uvidíte, že se Vám to skutečně vyplatí.

Chcete i vy být úspěšní? Požádejte ještě dnes o bezplatnou konzultaci vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů