Akciové trhy v pohybu

Možná jste již také v médiích zaznamenali zprávy o vývoji kapitálových trhů. V Číně se propadly znatelně, situace v Řecku je napjatá, Evropa se prohýbá pod náporem uprchlíků. Mají tyto zprávy nějaký význam pro náš každodenní život? Mají - ovlivňují naše peněženky, naše investice. Jak se zachovat?

Někdy by se mohlo na první pohled zdát, že naše úspory bude nejlepší nechat v bance nebo ve slamníku. Prostě nějak přečkat turbulentní dobu. Například teď jdou trhy dolů, jak se lidově říká. Jenomže kdy jsme naposledy zažívali opravdu klidné období? Jen si vzpomeňte na rok 2008, noviny byly plné slova „krize“, nebo pár let před tím nám dělali starosti teroristické útoky v New Yorku nebo splasknutí „technologické bubliny“. Klid jsme vlastně nikdy neměli. Stále se něco dělo.

Nechávat peníze na běžných účtech či ve slamníku je nevýhodné, protože ztrácejí na své hodnotě. V obchodech se zdražuje, náklady na život se zvyšují. Tuto ztrátu musíme někde dohánět – výnosem z investic nebo úrokem na účtu.

Možná si říkáte, jestli není lepší peníze prostě utratit? To je ale jen krátkozraké řešení. Zásadní je totiž otázka, jak budeme financovat naše strategické životní cíle – vzdělání dětí, akontaci bydlení a hlavně penzi? Z čeho jiného než z vlastních úspor bychom na podzim našich životů platili dobré bydlení, kvalitní jídlo, dovolené, auto, zubaře, oblečení, kulturu? Důchod pokryje pouze základní potřeby. A je jedno, jestli bude vládnout pravice nebo levice. V systému prostě peníze nebudou.

Data věkové struktury obyvatelstva hovoří jasně. Češi stárnou. V dnešní době to není až takový problém. Lidé narození v populačním boomu ze 70. let jsou v tom nejlepším produktivním věku. Máme nízkou nezaměstnanost. Průběžný důchodový pilíř zatím má kde brát peníze na důchody, ale situace se bude zhoršovat, protože budeme mít hodně důchodců a málo pracujících.  A tak každému z nás nezbývá než si celý život odkládat a šetřit peníze – spořit, investovat.

Ale co když už investujeme? Mají nás dnešní zprávy vést ke změně našich investic? S nejvyšší pravděpodobností nemají. Ideální by bylo mít k dispozici nějakou přesnou analýzu, která by nám řekla, jak přesně se bude situace vyvíjet, ale taková analýza neexistuje a je nereálné ji zhotovit. Odborníci mohou mít názor, ale nemají křišťálovou kouli. To nejlepší, co můžete udělat, abyste rizika spojená s investování co nejvíce snížili, je držet se následujících pravidel:

  1. Investujte do více navzájem nepodobných investic (nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku).
  2. Investujte pravidelně, vyhladíte krátkodobé pohyby trhů a například současný stav kapitálových trhů by pro vás byl výhodný.
  3. Investujte na delší dobu 10, 20, 30 let a netrapte se momentálními výkyvy trhů. Vždy budou existovat výkyvy dolů a výkyvy nahoru. Kdo investoval před 2, 3 lety je ve velmi zajímavém zisku i přes současné výkyvy.
  4. Postupně své investice přesouvejte do bezpečnějších a konzervativnějších typů investic, abyste si ochránili své zisky.

Samozřejmě ani dodržování všech pravidel nemůže nikdy 100% zaručit návratnost investice, ale výrazně zvýší pravděpodobnost, že bude zisková.  A možná poslední pravidlo. Dnes už naplatí, že investice jsou cestou k pohádkovému bohatství. Přišel čas, kdy končí hamižnost. Nyní je nejdůležitější dosáhnout zhodnocení v řádech procent, ale dosáhnout ho bezpečně. Přesně na tento cíl míří i finanční plánování.

Chcete vědět, jaké jsou Vaše možnosti investic? Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře, rádi Vám poradíme

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů