3 české investiční chyby

Češi jsou národ spořivý. Ale v porovnání s vyspělými zeměmi stále držíme peníze na nevýkonných produktech jako jsou běžné účty nebo termínované vklady. A umíme si „zavařit“ základními investičními chybami. Dnes zde najdete tři z nich. Ty nejobvyklejší. Dopouštíte se jich také?

 

 

 

Najdu zázračnou investici

„Obchoduji s forexem (měnové investice), mám dobrý způsob, jak zaručeně vydělat.“

„Teď letí zlato a pšenice.“

„Akcie NWR jsou tak levné, že už na nich jde jen vydělat.“

To je jen pár vět z reálného života, které řekli nezkušení investoři a byli do nich zamilovaní, dokud je nezchladil negativní vývoj trzích. Neinvestovali totiž, ale spekulovali na rychlé zbohatnutí. Iluzím o rychlém zbohatnutí díky objevení nějaké konkrétní zázračné investiční příležitosti podléhají zejména mladí muži.

Tajemství úspěšného investování avšak tkví v komplexním přístupu a v trpělivosti s pozvolnějším rozšiřováním majetku. 

Investování se bojím

Určitá skupina lidí odmítá investovat, protože se investic obává. Opatrnost při správě rodinných peněz je nepochybně vhodná, ale když se přežene, vede to jen ke ztrátám. Proč? Může za to inflace, která každý rok neúprosně ukrojuje několik procent z kupní síly rodinného finančního jmění. A to nemluvíme o možné loupeži, když leží větší obnos peněz pod polštářem doma.

Konzervativní i vyvážené investice umí ochránit finance proti zubům inflace bezpečným způsobem.

Nemovitosti jsou jedinou správnou investicí

Říká se, že kdyby investiční analytici odhadovali přesně, jakým konkrétním investicím se bude nejlépe dařit, nedělali by analytiky, ale multimilionáře na luxusní jachtě. Také analytici se někdy mýlí v odhadech budoucího vývoje. Jsou dobří v sestavování investičních strategií, ale ne v tipování konkrétních nejúspěšnějších investic. O investicích do nemovitostí ale vědí své. Nepovažují je za neotřesitelné bezpečné přístavy. Bohužel většina investičních laiků stále ano.

Investice do nemovitostí (zejména vlastního bydlení) dává smysl snad v každé domácnosti. Nelze se však spoléhat pouze na ně. Nedávno klesly ceny některých nemovitostí v Londýně nebo Dubaji o desítky procent. Léta, kdy pravidelně a silně rostly ceny bytů, pozemků a domů v naší republice už také začínají pomalu patřit do historických archivů. Navíc nemovitost nejde dobře zpeněžit. Musíte ji prodat celou, nejde odprodat například jen koupelna. Investice do nemovitosti by měla vždy být doprovázena vhodně rozloženým portfoliem jiných investic.

Požádejte ještě dnes o bezplatný a nezávazný návrh investic. Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů